Prilby na motorku a najobľúbenejší typ

Pod jazdou na motorke si v skutočnosti môžeme predstaviť rozdielne trasy, rovnako tak rozdielne typy motoriek. Na základe toho máme na výber takisto viaceré typy prílb. Pre každý typ jazdy sa môže hodiť iná možnosť, no zo všeobecného hľadiska sa skúsime zamerať na populárnu voľbu, ktorá ulahodí vo viacerých smeroch.

Motorka a moto-prilba, farby americkej zástavy, smrtka.jpg

Z celkového hľadiska sú dostupné a poznáme napr. tieto typy prílb:

  • Otvorené, ktoré poskytujú ľahkosť, pohodlie a nižšiu cenu. Sú však vhodné len v prípade nižšej rýchlosti.
  • Integrálne, ktoré sa naopak hodia k rýchlejším športovým motorkám a dlhšej cestnej jazde.
  • Endurovhodné v prípade, ak radi krížite asfalt s náročným prírodným terénom.
  • Na motokros- určené k špeciálnym terénnym závodom.

Jednu z najobľúbenejších volieb viacerých motorkárov sme však vynechali a spomenieme ju až teraz. Konkrétne ide o odklápacie modely. Tieto kombinujú ľahkosť a pohodlie spolu s vysokým stupňom ochrany, pričom výborným ukážkovým modelom môže byť schuberth C3.
Z hľadiska prevedenia ide rovnako o veľmi spoľahlivú voľbu najmä v prípade bezpečia, podobne ako u integrálnych, ktoré pokrývajú celú hlavu jazdca. Na rozdiel od uzavretých však tieto výklopné typy poskytujú okamžitú a veľmi jednoduchú možnosť predného vyklápania v prednej časti. V praxi to vyzerá tak, že aj napriek dlhšej jazde nebudete musieť dávať prilbu stále dole. Stačí len pootvoriť prednú časť a môžete sa napiť, telefonovať, rozprávať,… je to veľmi praktická výhoda.

Motorkár, športová jazda.jpg

  • V nejednom prípade spomenuté typy disponujú tiež celkovo ľahším materiálom, čím pre jazdca vzniká požadované pohodlie pri nosení, z ktorého nevzniká bolesť v krku.

Bezpečná prilba by mala spravidla pokrývať celú hlavu vrátane tváre, a to najmä ak obľubujete športové motorky a s nimi spojenú rýchlejšiu jazdu. Odklápacia časť v oblasti tváre je však komfortnou výhodou, ktorá celkové zabezpečenie prakticky nijakým spôsobom nenaruší.