Môžu bielkovinovú diétu držať aj ľudia so zdravotnými problémami?
Zaujala vás ketogénna diéta? Pred tým, ako si objednáte celé balenie proteínových jedál, ktoré nestoja úplne málo, si o nej zistite všetko, a to do poslednej bodky. Ak totiž trpíte niektorými chronickými ochoreniami alebo zdravotnými problémami, bielkovinová diéta pre vás nemusí byť vhodným spôsobom redukčnej diéty.
Stav ketózy: Prirodzený – neprirodzený stav pre organizmus
Keď zo svojej stravy vylúčite cukry a tuky, ktoré nahradíte bielkovinami, vaše telo sa už po niekoľkých dňoch dostane do takzvaného stavu ketózy. V preklade to znamená, že vaše telo začne energiu čerpať z nahromadených tukov, pretože mu nebudete dodávať žiadne cukry. Tento stav je označovaný za prirodzený pre naše telo. To je pravda, no aj nie je.
Najväčší problém tkvie v tom, že tento stav pre telo predstavuje záťaž. Tá síce nie je negatívna, no nič, na čo naše telo nie je zvyknuté, pre neho v prvom momente nie je úplne príjemné. Ak teda trpíte inými zdravotnými komplikáciami, ako je samotná nadváha, s bielkovinovou diétou, by ste mali byť opatrní.
Kedy na diétou ani nepremýšľajte
Poznáme viacero chorôb a zdravotných problémov, pri ktorých je ketogénna diéta úplne nevhodná.
- Diabetes
- Ochorenia pečene
- Ochorenia štítnej žľazy
- Hormonálne poruchy
Okrem ochorení, pri ktorých nie je tento druh diéty vhodný, poznáme aj iné zdravotné obmedzenia.
- Tehotenstvo
- Citlivé tráviace ústrojenstvo
- Klimaktérium
- Obdobie dospievania.
Pamätajte hlavne na jedno. Ak vás trápia aj na pohľad zanedbateľné zdravotné komplikácie, ako je napríklad častá bolesť hlavy alebo opúchanie nôh, vždy sa o bielkovinovej diéte poraďte so svojim lekárom. Stav, do ktorého sa vaše telo dostane, síce nie je nezdravý, no v niektorých prípadoch nemusí byť ani bezpečný. Takže ku všetkému pristupujte s rozvahou, rozumom a hlavne s obozretnosťou.